דנית צור אלמוג – גישת לידה כמסע

קורס דולות ומדריכות הכנה ללידה; קורס עלמא עיבוד לידה מרפא; השתלמויות לנשות מקצוע

על פאם אינגלנד

פאם אינגלנד (משמאל) ואני, בניו מקסיקו

פאם אינגלנד

פאם אינגלנד (Pam Engalnd) היא האישה וההשראה מאחורי גישת לידה כמסע ומחברת הספר לידה כמסע – כלים להתמודדות ולהתפתחות אישית בהיריון, בלידה ובהורות, שתרגמתי לעברית. ב-2003 התגלגל לידי ספרה הראשון – Birthing from Within – ומיד הרגשתי שמצאתי שפה ובית. ב-2009 נסעתי לפגוש אותה לראשונה באופן אישי, בסדנה להכשרת דולות בניו מקסיקו, ומאז ועד היום לא נפרדו דרכינו.

פאם החלה את המסע שלה בעולם הלידות כמייילדת בית, אך הלידה של בנה הבכור, שהסתיימה בניתוח קיסרי, שלחה אותה למסע פנימי שונה לחלוטין ממה שציפתה. שנים מאוחר יותר היא מתארת את הרגע שבו הבשילה בה ההבנה ש״כל הזמן הזה חשבתי שאני צריכה לרפא את הלידה הטראומטית שלי, אבל עכשיו אני רואה שהלידה הטראומטית שלי ריפאה אותי״.

צולם בסדנה עם פאם, ניו מקסיקו

בעקבות המסע האישי שלה, לצד שנים של חקר פילוסופיה, מדע, אמנות, פסיכולוגיה ארכיטיפית, מיתולוגיה וטקסים, יצרה פאם את גישת לידה כמסע ופיתחה קורסי הכשרה והעשרה ייחודיים לדולות, למדריכות הכנה ללידה ולמנחות עיבוד לידה.
פאם מביאה לשדה הלידה קול ייחודי, מעמיק ומאוזן, שכל כך חסר בעיני בשיח המקובל סביב לידה בתרבות של ימינו.

ציור: דנית צור אלמוג

בשנים האחרונות הקימה פאם בית ספר אונליין ראשון מסוגו ללימודי עיבוד לידה, תחת השם Birth Story Medicine, שבו אני מלמדת, בנוסף לקורסים בארץ.

פאם היא אמנית, סופרת ואישה יוצאת דופן, שיוצרת ללא הפסקה (אבל באמת ללא הפסקה!) בצבעים, בדימויים ובמילים. הלימוד אצלה והעבודה לצידה הם מתנה ענקית בחיים שלי – בפן המקצועי והאישי כאחד.